لوگوی گفتگو فصلنامه فرهنگی و اجتماعی

مروری بر نشریات تازه

رامین کریمیان

گفتگو شماره ۶۹

شاید مهم‌ترین ویژگی شرایط مطبوعاتی اخیر داغ ماندنِ بازار نشریات اقتصادی است و با آن‌که هنوز تجارت فردا وابسته به روزنامه دنیای اقتصاد پررونق‌ترین‌شان است اما آینده‌نگر ماهنامه اتاق بازرگانی، صنعت و معدن و کشاورزی ایران نیز به شکلی حرفه‌ای‌تر وارد گود شده و دیدگاه‌های نمایندگان این اتاق را که به نظر می‌رسد نقشی مهم‌تر و هماهنگ‌تر در پیشبرد برنامه‌های دولت برعهده دارد بازتاب می‌دهد. در این اثنا کنفدراسیون صنعت ایران هم به انتشار نشریه ارگان خود پیام صنعتگر روی آورده که در پی انتشار سه شماره به صورت دوماهنامه هنوز نمی‌توان در مورد سیاست‌های ناظر و حاکم بر ان داوری کرد. در گروه نشریات اقتصادی ـ اجتماعی باید از انتشار ماهنامة وقایع هم یاد کرد که به روشنی پیداست هنوز خط‌مشی روشنی نیافته.

نشریه زنان امروز هم که مدتی به محاق رفته بود باز به همان صورت حرفه‌ای مجدداً منتشر می‌شود. که بی‌شک از دستاوردهای دولت روحانی است. این نشریه بی‌گمان از بهترین نشریات دربرگیرنده‌ و فراهم آورندة خواست‌ها و مسائل گروه هدف خود است و گاه حتی فراتر از مخاطبان اصلی مطالبی خواندنی برای عامة خوانندگان خود دارد.
گروه نشریات مهرنامه ماهنامة تئوریک سیاستنامه را با «مانیفست» سید جواد طباطبایی ناظر بر بازخوانی اندیشة سیاسی در ایران و برساختن اندیشه فراگیرتر‌ ایرانشهری به عرصه فرستاده است و قصد روشنگری اندیشه‌های لیبرالیستی و بازخوانی تاریخ اندیشة ایرانشهری در این چارچوب را دارد. در سمت دیگر هم دو هفته‌نامة روب‌رو منتشر شده که اشکار گرایشات ضد اقتصادگرایان نولیبرال دارد اما هنوز شکل و هویت روشنی نیافته و باید منتظر ماند و دید که آیا اگر بپاید مواضع روشن‌تری اتخاذ خواهد کرد یا خیر؟ عجالتاً گویی میانِ نشریة زرد چپی بودن و یک نشریه‌ای که از دیدگاهِ چپ به مسائل، مبتلابه‌های کشور می‌پردازد مانده است.
ماهنامة تبار هم که تاکنون سه - چهار شماره منتشر کرده نشریه‌ای است کاملاَ حرفه‌ای در حوزة «سبک زندکی» با قطعی بزرگ و چاپی تمام رنگ بر روی کاغذی مرغوب که حاکی از اتکای آن به حامیان و آگهی‌هایی است که از آن می‌گیرند. گمان می‌رود بجز نشریات حرفه‌ای حوزة اقتصاد تا مدتی دور در دست نشریاتی چون تبار بماند که گرایش‌های طبقة متوسط بالای جامعه را هدف گرفته و از آن تبعیت می‌کنند.
ماهنامه‌ی جامعه پویا هم که تاکنون ۵ شماره منتشر ساخته سعی می‌کند بیشتر نشریه‌ای بیانگر مطالبات سیاسی ـ اجتماعی طبقه‌ی متوسط در ایران امروز است و گرچه چندان حرفه‌ای به نظر می‌رسد دست‌کم برخی مسائل مبتلا به طبقه متوسط امروز ایران با گرایشات اصلاح‌طلبانة سیاسی را مطرح می‌کند. ماهنامة سخن ما هم که پیش از این هم به آن پرداخته بودیم با گرایش روشن به اصلاح‌طلبی دوران اصلاحات سیاسی ـ اجتماعی پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ پس از بالا و پایین شدن‌هایی در ابتدا به نظر می‌رسد در هشتمین شماره‌اش به سیاستی منسجم‌تر ‌و قدری تنوع در موضوعات انتخابی اش دست یافته و اگرچه بازگشت به آن دوران طلایی برایش آسان نخواهد بود اما همین‌قدر هم که قادر شده صدای خفته‌ای از اصلاح‌طلبان آن دوران را منعکس و منتشر ‌سازد بسنده و بل خوب است.
سومین ویژه‌نامه روزنامه اطلاعات هم که به مناسبت نودمین سال انتشار آین روزنامه منتشر شده جز حدود ۵۰ صفحه‌ای که از آرشیو روزنامه اطلاعات برگزیده شده و وجهی تاریخی دارد باقی صفحات آن به مطالب روز اختصاص دارد. حسن این ویژه‌نامه‌ها در تمایل مدیران روزنامه اطلاعات به نشان دادن تداوم انتشار این روزنامه است.


[مقالات مرتبط]

■ وضع حال مطبوعات و جامعة فردا  حسین حقگو

■ «بین‌النهرینی‌ها» و چرخش تاریخ به سود سردار سپه  ناصرالدین پروین

■ قانون بهتر است یا بی‌قانونی؟  رامین کریمیان

■ از میان نشریات تازه: سخن ما  رامین کریمیان

■ مطبوعات ایران در جنگ جهانی اول، یک نگاه اجمالی  مسعود کوهستانی‌نژاد

■ بهار مطبوعات در عصر اعتدال؟  

■ تجدد اخلاقی: تجربه ایران جوان  کاوه بیات

■ چهار فصل با وقایع اتفاقیه، از زمستان ایت ئیل ۱۲۶۷تا پائیز تنگوزئیل ۱۲۶۸  سیروس سعدوندیان

■ ایران امروز: ظهور و سقوط یک نشریه دولتی  کاوه بیات

نظر بدهید