Recently in 63 Category

كميسيون ویژه اصل 44 مجلس در ارزیابی خود از اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال 1391 از «اطلاعات و آمار قابل ‌تأمل و هشدار‌دهنده‌ای» خبر داده که به اعتقاد این کمیسیون «ضرورت چاره‌اندیشی عاجل برای مشکلات ریشه‌ای اقتصاد ایران را بیشتر می‌کند.» این کمیسیون مجلس وظیفه نظارت ‌بر عملکرد دولت در اجرای سیاست‌های جدید اصل 44 یا همان سیاست‌هایی را به عهده دارد که "خصوصی‌سازی" نامیده شده‌اند. این کمیسیون در گزارش خود، شش پیامد مهم اجرای نادرست سیاست‌های جدید واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی را بر شمرده است. از دیدگاه وی، روند رشد توليد ناخالص داخلي طي سال‌هاي ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱؛ یعنی در سال‌هاي بعد از ابلاغ سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، نشان از کاهشی بودن رشد اقتصادي كشور دارد. ضمن اینکه گزارش تأکید دارد «بیش از 95 درصد از واگذاري‌هاي انجام‌شده به‌صورت بلوكي بوده است و خريداران شركت‌هاي دولتي نیز در بیشتر موارد وابسته نهادهای موسوم به شبه‌دولتی بوده‌اند.» «کاهش صدور پروانه‌های بهره‌برداری واحدهای تولیدی» و به تبع آن «کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی»، «کاهش اشتغال و قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد ایران» و همچنین «افزایش بار مالي و مديريتي دولت» از دیگر پیامدهای «خصوصی‌سازی» در این دوران بوده که در این گزارش ذکر شده است.

به روايت فيلم تازه مارگارت فُن‌تروتا، وقتي هانا آرنت براي نوشتن مقاله‌اي درباره دادگاه اتو آدولف آيشمن ، افسر اس‌اس که توسط موساد از آرژانتين ربوده شده بود تا در سرزمين موعود دادگاهي شود، به اورشليم رفت، تصور هم نمي‌کرد که تاوان نوشتن اين گزارش، از دست دادن بخشي از دوستان يهودي‌اش (مثلاً گرشوم شولم) و موج خشم و انزجار افکار عمومي باشد.

پرویز اجلالی. دگرگونی اجتماعی و فیلم‌های سینمایی در ایران: جامعه شناسی فیلم های عامه پسند ایرانی (۱۳۰۹- ۱۳۵۷).
تهران، انتشارات فرهنگ و اندیشه، ۱۳۸۳؛ ۴۳۱ ص، مصور.

بررسی انتخابات ریاست جمهوری 92 در آینۀ دو انتخابات ریاست جمهوری پیشین یعنی خرداد 84 و 88 از پایان یافتنِ دورانی حکایت می‌کند که با مفهوم اصلاحات و نهایتاً با دولتی به همین نام شناسایی می‌شد. پایان، نه به این معنا که عمر "اصلاح‌طلبی" به منزلۀ روشی برای ایجاد تغییرات در جامعه به پایان رسیده باشد و اکنون انواع دیگرِ روش‌ها دستِ بالا را پیدا خواهند کرد. بحث در این نوشته بر سرِ "اصلاحات" به منزلۀ روش نیست تا بخواهیم آن را در مقابل سایر روش‌های سیاسیِ حل و فصل مسائل قرار دهیم. بحث بر سر "اصلاح‌طلبی" است به آن معنا که در کشور تجربه شد. تجربه‌ای که اغلب آن را ناظر بر سیاست‌های کلانِ حاکم بر کشور در سال‌های 76 تا 84 یعنی‌ دولت محمد خاتمی می‌دانند اما به راستی می‌توان آن را بر سیاست‌هایی ناظر دانست که از پایان جنگ تا سال 84 جهتِ تغییرات را در کشور را تعیین کردند. این تجربه، حتی اگر نگوئیم شکست خورد باید حداقل بپذیریم که فرادستی‌اش را بر صحنۀ سیاسی کشور در سال 84 از دست داد و جایِ خود را به تجربۀ دیگری سپرد که با نام "اصولگرایی" شناخته می‌شود.

ایل بختیاری در متن و تصویر

| No Comments | No TrackBacks

بهمن مقصودلو ، علف؛ داستان‌های شگفت انگیز و ناگفته. تهران، هرمس، چاپ اول، 1389، 486ص

مطالب این کتاب تنها درباره فیلم «علف» نیست و روايتی است خواندنی و جذاب از زندگی مریان‌ سی کوپر، ارنست شودساک و خانم مارگرت هریس است.

تاریخ، سند و سینما

| No Comments | No TrackBacks

سینما، لحظه‌ها‌ی تاریخی را ضبط و یا بازسازی می‌کند. لحظه‌ها‌ی مهم و سرنوشت ساز historic یا لحظه‌هایی که به تاریخ می‌پیوندد historical. سینما، جهان را آنگونه که درمی‌یابد تفسیر می¬کند. مستند¬ساز یا فیلم¬سازِ روایتگر تاریخ نیز با تاریخ سروکاردارد و آن را با تصویر، صدا، نشانه و نمادهای بصری بازمی‌نمایاند. فیلم‌ها‌ی مستند و داستانی به کرّات، ابزار تحریف تاریخ هم بوده‌اند. حکومت‌ها‌ خواه برای تبلیغ و جلب نظر مردم، خواه برای حفظ هواداران‌شان، به داستان‌ها‌یی ساختگی یا تحریف‌ شده از تاریخ پیروزی خویش و شکست رقبا متوسل می¬شوند. به قول چرچیل، «تاریخ را فاتحان می‌نویسند».

باب گفتگو

| No Comments | No TrackBacks

به همان دلیل که گفته شده تاریخ را فاتحان می‌نویسند می‌شود گفت فیلم‌ها را نیز فاتحان می‌سازند. به غیر از این، حداقل یک وجه مشترک دیگر بین سینما و تاریخ در کشور ما وجود دارد: تاریخ‌نگار و پژوهشگر سینما٬ باید شبیه قطاری باشد که خودش برای خودش ریل گذاری می‌کند. چراکه راه دسترسی و پیدا کردنِ اسناد و مدارک همچنان دشوار است و معضلات و مشکلات مربوط به تحقیق و پژوهش پایانی ندارد.

مستند، یک تاریخ شخصی

| No Comments | No TrackBacks

تألیف یک تاریخ سینمایی در وجه اخباری آرزوی گریفیث بود. او پیش‌بینی می‌کرد زمانی می‌‌رسد که پیرامون هر موضوع تاریخی، بجای کتابِ تاریخ٬ فیلمی‌ را تماشا کنیم. عجیب نیست در عصری که همه چیز به مدد فناوری دیجیتال به فیلم می‌شود این پیش‌بینی گریفیث در ایران هم در حال تحقق باشد. با رویکرد به تولید فیلم‌های مستند تاریخی از پرچم سه‌رنگ ایران تا راز خودکشی صادق هدایت در داخل و خارج از کشور نه تنها فیلم ساخته شده ومی‌شود بلکه در بسیاری از اوقات دو یا چند فیلم‌ساز همزمان پیرامون یک موضوع واحد شروع به ساخت فیلم می‌کنند.

پری: آًقا معلم، بین آجیل و سینما چه فرقی است؟
رژیسور (با خنده): نتیجه‌اش یکی است...
(حاجی‌آقا آکتور سینما)
اوهانیان ارمنی مهاجری است متخصص در سر هم کردن اراجیف. گرچه تاسیس «پرورشگاه آرتیستی» را باید کار باارزشی تلقی کرد، معذالک تاریخ به ما لطف فراوانی نمی‌کند؛ آیزنشتاین را برای راهنمایی مکزیکی‌ها نصیب می‌کند، رنوار را برای ساتیا جیت‌رایِ هندی‌ها و اوهانیان را برای ایران! این یک بدشانسی تاریخی است.
(محمد تهامی‌نژاد)

موقعیت حقوقیِ خانۀ سینما

| No Comments | No TrackBacks

عباس زرگر: شما وکیل خانۀ سینما هستید، براى اولين سئوال مى خواستم بپرسم مشکل وزارت ارشاد با خانه سينما دقيقاً چه بود؟
جمال خندان : هنگام بسته شدنِ خانۀ سینما، آقای حسینی وزیر ارشاد در يك برنامه تلویزیوني در این مورد توضیح دادند که مشکلاتی وجود داشت. مثلاً اینکه فیلم‌ها یا مستندهایی ساخته شده كه مورد پسند نبوده است و عمدۀ بحث بر سر فحواي فیلم‌سازی بود و سرانجام مطرح شد كه بعضي از اعضاي خانه سينما در جريان انتخبات رياست جمهوري سال 88 چنين و چنان كردند البته دقيقاً به ياد ندارم اما في الجمله اتهامات زيادي به خانه سينما زدند و عنوان کردند که بر همین اساس تصمیم به برخورد با خانۀ سینما گرفتند و در عين حال با بازنگری پرونده اداري خانه سينما دریافتند که از قضا اساسنامه اين موسسه نیز دارای ایراداتی است ، لذا به استناد همین ايرادات، خانه سینما بسته شد. ایرادی که به اساسنامه خانه سينما گرفتند این بود که اين اساسنامه باید به تأیید شورای فرهنگ عمومی کشور می‌رسیده ولی نرسیده است. پس خانه سينما باید منحل شود. درحالى كه خانۀ سینما در سال ٧٢ در ادارة ثبت شرکت‌ها رسماً به ثبت رسيده بود و وزارت ارشاد بعد از ١٨سال چنين مسئله‌اى را مطرح می‌کرد.

About this Archive

This page is an archive of recent entries in the 63 category.

16 is the previous category.

62 is the next category.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.